راهنمای ارباب رجوع
پرسشهای متداول

1) شناسنامه ام بعلت عکس قدیمی و مقداری آب افتادگی می خواهم عوض کنم مدارک تعویض آن را بیان فرمائید ؟

الف) سه قطعه عکس جدید زمینه سفید    ب) اصل شناسنامه        ج) فیش بانکی                 د) حضور خود متقاضی در صورتیکه بالای 18 باشد و زیر 18 سال پدر یا مادر در صورت ازدواج محضری

 

 

 

2) شناسنامه ام را بعلت جدایی با همسرم و حذف طلاق می خواهم عوض کنم شرایط و مدارک را بیان نموده ؟

مدارک مورد نظر : الف) دو قطعه عکس جدید           ب) اصل شناسنامه         ج) فیش بانکی           د) حضور خود متقاضی        هـ) فتوکپی از صفحه اول و دوم و سوم سند طلاق      ي)فتوكپي دادنامه

توضیح : در صورتی حذف طلاق امکان پذیر  می باشد که طلاق از نوع باکره غیر مدخوله باشد . اگر از انواع طلاق دیگر باشد حذف طلاق امکان پذیر نیست مگر اینکه ازدواج مجدد انجام شود .)

 

 

 

3) مدارک جهت گرفتن المثنی چیست ؟

الف) استشهادیه تکمیل شده          ب) دو قطعه عکس         ج) فتوکپی صفحه اول و دوم شناسنامه های پدر ، مادر ، برادر ، خواهر در صورت ازدواج فتوکپی همسر ، فرزند ، قباله ازدواج          l

 

 

 

4) مدت زمان المثنی چقدر می باشد ؟

الف) مهلت المثنی نوبت اول یک ماهه به احتساب مدت پست        ب) المثنی نوبت دوم سه ماهه به احتساب مدت پست         ج) المثنی نوبت سوم ششماهه به احتساب مدت پست

 

 

 

5) مدارک لازم جهت الصاق عکس چه می باشد ؟

الصاق عکس دیگر انجام نمی شود و پس از رسیدن به سن 15 سال تعویض شناسنامه الزامی است و شناسنامه مکانیزه صادر می شود ولی جهت احراز هویت نیاز به معرفی نامه عکس دار از مدرسه یا حضور یک کارمند یا کاسب دارای جواز کسب در محل ثبت احوال جهت تایید عکس الزامی است .

 

 

 

6) از چه تاریخی می توان شناسنامه را عکسدار نمود ؟

متولدین همان سالی که سن آنان به 15 سال می رسد مثلاً : امسال ( سال 1387 ) متولدین 1372 به قبل می تواند شناسنامه شان را عکسدار نمایند .

 

 

 

7) آیا به غیر خودمان کسی دیگری می تواند شناسنامه ام را عکسدار کند ؟

بلی – در صورتیکه سن شما بین 15 تا 18 سال باشد . پدر یا مادر در صورت ازدواج محضری

 

 

 

8) مدارک لازم جهت گرفتن شناسنامه نوزاد ؟

الف) گواهی ولادت        ب) شناسنامه پدر و مادر       ج) در صورت ازدواج محضری حضور یکی از والدین یا جد پدری      د) فیش بانکی

 

 

 

9) مهلت قانونی ثبت ولادت و وفات چقدر می باشد ؟

مهلت قانونی ثبت ولادت 15 روز و ثبت وفات 10 روز می باشد

 

 

 

10) مدارک لازم جهت تغییر نام خانوادگی با واژ ه آزاد چه ميباشد؟

 1- کپی شناسنامه 2 –تكميل فرم مربوطه

 

 

 

11) مدارک لازم جهت صدور کارت ملی ؟

الف ) اصل شناسنامه         ب) یک قطعه عکس زمینه سفید            ج) فیش بانکی            د) کد پستی 10 رقمی

 

 

 

12) مهلت صدور کارت ملی چه زمانی است ؟

مهلت صدور کارت ملی حدوداً 45 روز می باشد به احتساب مدت پست

 

 

 

13) چرا کارت ملی من را به والدینم تحویل نمی دهند ؟

برابر دستورالعمل 4854/1-17/11/86 رئیس سازمان ثبت احوال افراد بالای 18 سال خودشان باید کارت ملی را تحویل بگیرند .

 

 

 

14) من خواستار تغییر نام خانوادگی با یک واژه آزاد می باشم مدت زمان برای این تغییر چند ماه می باشد ؟

تغییر نام خانوادگی با واژه آزاد حداقل 4 ماه زمان نیاز می باشد .

 

 

 

15) برای اینکه از نام خانوادگی پدرم که جدیداً نام خانوادگی خود را عوض نموده چه مدارکی لازم می باشد ؟

اگر بالای 18 سال باشید فرم اجازه نامه و کپی از صفحه اول و توضیحات شناسنامه پدر

اگر زیر 18 سال باشید پدر بهمراه تصویری از توضیحات شناسنامه و شناسنامه فرزندان جهت تعویض

 

 

 

16) من خانمی هستم 27 ساله و نامم ماشاءاله آیا نامم قابل تعویض می باشد ؟ بلی

 

 

 

17) من شناسنامه ام را گم کرده ام وصادره ازمشهد ميباشد جهت ثبت ازدواج نیاز مبرم به شناسنامه دارم لطفاً مرا راهنمایی کنید ؟

ابتدا درخواست المثنی نموده و بهمراه تصویری از صفحه اول شناسنامه ، دو قطعه عکس و نامه از محضر مربوطه اخذ تا گواهی مشخصات صادر گردد .

 

 

 

18) نام خانوادگی من با نام خانوادگی پدرم مغایرت دارد لطفاً راهنمایی نمائید چکار کنم ؟

در صورت بالای 18 سال شناسنامه خود و تصویر از شناسنامه پدر جهت رفع مشکل به واحد حل اختلاف در ثبت احوال مشهد مراجعه نمائید .

 

 

19)چرا كارت ملي دير صادر مي شود ؟

بدليل نياز به تجهيزات پيشرفته ، صدور كارت ملي در تهران انجام مي شود و در سيستم جديد اخذ درخواست كارت ملي، كارت ملي در كمترين زمان ممكن  چاپ و آماده مي شود .

 

 

20)چنانچه کارت ملی خود را گم کرده باشم، مراحل دریافت کارت ملی مجدد چیست؟ چه مدارکی مورد نیاز است؟

در صورت گم شدن كارت ملي بايستي به يكي از ادارت ثبت احوال(به جز مشهد) یا دفاتر پیشخوان(فعلا فقط مشهد) که خدمات ثبت احوال را ارائه می دهند حضوراً مراجعه نموده و با پر كردن فرم  مفقودي كارت ملي نسبت به درخواست كارت شناسنايي المثني اقدام نماييد .

مدارك مورد نياز : اصل شناسنامه – فیش بلانیک حساب مورد نظر آن اداره  - فرم  مفقودي كارت ملي

  

21) من درخواست كارت ملي داده ام ، چگونه مي توانم از آخرين وضعيت آن مطلع شوم ؟ 

جهت اطلاع از آخرين وضعيت كارت ملي به آدرس http://www.sabteahval.ir/Default.aspx?tabid=576 مراجعه نماييد .

  

22)در هنگام درخواست تعويض كارت ملي از طريق اينترنت به دليل تغيير آدرس ، چرا عكس دريافت نمي شود؟

هنگام ارسال درخواست تعويض كارت شناسايي ملي ناشي از تغيير آدرس كه از اينجا خدمات الكترونيك  قابل دسترس است ، از عكس كارت قبلي شما استفاده مي گردد .

 

 

23)چه کسانی می توانند برای حذف پسوند یا پیشوند از نام خانوادگی اقدام نمایند ؟

اشخاص می توانند در موارد ذیل حذف پیشوند یا پسوند نام خانوادگی خود را درخواست نمایند. (بند 14 دستورالعمل نام خانوادگی)

1-14- نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام محل یا منسوب به محل باشند مانند افتخاری علی آبادی، تبریزی راد منش و غیره.

2-14- نام خانوادگی ترکیبی ترکیبی از یک واژه و نام یک ایل یا طایفه باشد مانند: زراسوندی احمدی، محسنی قشقائی و غیره.

3-14- نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یکی از حِرَف و مشاغل باشند مانند: بنکدار قاسمی، مجیدی سقطچی و غیره.

4-14- هر گاه پیشوند یا پسوند نام خانوادگی حرف، عدد یا کلمه زائد باشد مانند: م قاسمی، شکوهی هفت، مرحومه حسنی و غیره.

توضیح: حذف کلمات زائد صرفاً شامل مواردی خواهد بود که از سوی اداره اسناد هویتی اعلام خواهد شد.

5-14 نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یکی از رنگ ها باشد مانند: سبز علیپور

6-14 نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یک حیوان باشد مانند: شیر محمدی

7-14- نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یک شیء باشد مانند: حسنی آینه

تبصره 1 : هر گاه نام خانوادگی ترکیبی از دو نام محل یا منسوب به محل، دو شغل یا دو ایل و طایفه یا ترکیبی از آنها باشد، به انتخاب متقاضی یکی از دو جزء قابل حذف است، مانند شیرازی مشهدی، قناد زرگر، موگوئی بختیاری و غیره.

تبصره 2 : چنانچه نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام محل یا شغل و یا ایل و طایفه (یا منسوب به هر یک از آنها) به همراه یک کلمه و یا پسوند بعد از آن باشد، به هنگام حذف نام محل یا شغل یا ایل و طایفه، کلمه مزبور نیز حذف می گردد. مانند: امیری دزفولی زاده، حسینی نقاش پور، اکبری افشاری مقدم.

24)با سلام طاعات عبادات قبول. شوهر عمه من اهل عراق است واز زمانی که با عمه من ازدواج کرده در ایران مانده ولی از آنجایی که زمان ازدواجشان سند ثبتی ندارند الان به مشکلی برخوردند وآن این است که دختر عمه من شناسنامه ندارد و الان نامزد کرده چه راهی را پیشنهاد میکنید که بتواند شناسنامه بگیرد تا عقد محضری کند؟

با سلام- در خصوص سوال شما به عرض مي رساند  به موجب ماده 1060 قانون مدني و ماده 17 قانون ازدواج نكاح و ازدواج،ازدواج زن ايراني با مرد خارجي در مواردي كه منع قانوني ندارد موكول به كسب اجازه از طرف دولت جمهوري اسلامي ايران مي باشد كه دولت اين مسئله را به وزير محترم كشور تفويض اختيار نموده است بدين معني كه هر زن ايراني كه بخواهد با مرد تبعه كشور ديگري  همچون عراق ازدواج نمايد مي بايست مجوز وزير محترم كشور را داشته باشدتا دفاتر ازدواج و طلاق نسبت به ثبت ازدواج ايشان مبادرت نمايند.اما در خصوص فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي معروض مي داردكه به موجب قانون تعيين تكليف تابعيت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي مصوب 02/07/1385 مجلس شوراي اسلامي  مي بايست به اداره كل اموراتباع و مهاجرين خارجي استانداري ها مراجعه و نسبت به تشكيل پرونده تابعيت اقدام نمايند چرا كه صدور شناسنامه براي اينگونه فرزندان منوط به صدور مجوز از اداره كل اتباع خارجي استانداري ها مي باشد.جهت كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به قانون مذكور مراجعه و يا با اداره امور اتباع استانداري تماس حاصل فرماييد

25) با سلام . شناسنامه اینجانب دارای توضیحات در خصوص تاریخ تولد میباشد.تاریخ درج شده در صفحه اول 1355/7/17 و در توضیحات 1355/6/17 میباشد و تاریخ تولد مندرج در کارت ملی همانی است که در صفحه توضیحات قید شده است (1355/6/17 ). به دلیل وجود این مغایرت اداره گذر نامه از تمدید گذرنامه ایجانب خودداری نموده و عنوان کردند که میبایست تاریخ تولد مندرج در کارت ملی با صفحه اول شناسنامه مطابقت داشته باشد . لطفاٌ راهنمایی فرمایید .
باسلام. شما مي بايست جهت برسي دقيق تر مغايرت موجود با در دست داشتن اصل شناسنامه و كارت ملي خود به نزديكترين اداره ثبت احوال به محل سكونت  تان مراجعه ومسئله را تا حصول نتيجه پيگيري نماييد

 

26)با سلام و خسته نباشید بنده چندی قبل از همسرم جدا شدم و دختر 2 ساله من طبق قانون در اختیار مادرش میباشد. میخواستم بدانم از چه طریقی میتوانم بفهمم ایشان ازدواج مجدد کرده یا شناسنامه المثنی گرفته تا سرپرستی دخترم را بر عهده بگیرم؟

با سلام.به موجب ماده 34 قانون ثبت احوال افشاي اطلاعات شناسنامه اي افراد ممنوع بوده و اين اطلاعات تنها در اختيار صاحبان شناسنامه و مراجع قانوني و قضايي مصرح در اين قانون قرار مي گيرد.شما مي توانيد با در دست داشتن نامه از مراجع قضايي با موضوعات در خواستي به نزديكترين اداره ثبت احوال محل سكونت خود مراجعه و نسبت به  دريافت اطلاعات مورد نظرتان  اقدام نماييد.

 

27)بعد از طلاق و قبل از ازدواج مجدد چگونه مي توان طلاق را از شناسنامه حذف نمود؟ 

با سلام.در صورتي واقع طلاق، قبل از ازدواج مجدد از شناسنامه حذف مي شود كه به موجب دادنامه طلاق ،طلاق از نوع بائن غير مدخوله باشد يعني  طلاق در دوران عقد بوقوع پيوسته باشد و  عبارت بائن غير مدخوله مي بايست در گواهي عدم امكان سازش و صفحه اول و توضيحات سند طلاق قيد گرديده باشد كه با اين مدارك به يكي از دفاتر پيشخوان كه لينك آن در صفحه اصلي پرتال قابل مشاهده است مراجعه و درخواست حذف طلاق و تعويض شناسنامه را مي نماييد.در صورتي كه طلاق از نوع خلعي و يا رجعي باشد طلاق در صورت ازدواج مجدد  بصورت محضري، حذف خواهد شد.با تشكر 

 

 

 

 

     
پرسش و پاسخ
عکس  کد امنیتی
کدی را وارد کنید که در بالا نمایش داده می شود
ارسال